Bugun...
Bizi izleyin:Türklerin Orta Asyadan Göç Yolları

Tarih: 25-02-2019 13:44:44 Güncelleme: 25-02-2019 13:52:44 + -


Türkler Orta Asyayı kuraklık dan dolayı terk ederken hangi yolları izlediler ? Orta Asya Türk göçlerinde hangi güzergahlar izlendi? Göç eden Türkler hangi bölgelere yerleştiler ?


Türklerin Orta Asyadan Göç Yolları

 

TÜRKLER HANGİ YOLLARDAN GÖÇ ETTİLER, TÜRK MEDENİYETİ NERELERE YAYILDI?

 

Kuraklık yüzünden  Orta Asya’daki ana yurtlarını  terk eden Türkler doğuya, güneye ve batıya göç ettiler.

 

a - Doğuya gidenler kuzey Çinde yaşamaya elverişli nehir boylarına  yerleşerek  köyler  ve  kasabalar  kurdular.   Yerlileri güneye çekilme k zorunda bıraktılar. Bir kısmını da kendi içlerine aldılar. Bu suretle Orta Asya  medeniyetini  bu  yeni yurtta yaşattılar  ve geliştirdiler. Atalarımız,

Çin medeniyetinin kurucuları ve önderleri  sayılır.

 

 

b - Güney yoluyla giden Türklerden Hindistan’a inenler Pencap (Beş Su) ülkesi ile İndus vadisinde yerleştiler. Buralarda oturan vahşi ve geri halkı güneye sürdüler ve bir kısmını da aralarına aldılar. Buralarda köy ve şehirler kurarak medeniyetlerini geliştirdiler.

 

 

c - Türkler, batıya    kuzey ve güney olmak üzere iki yoldan gittiler.

Güney  yolu İran yaylasından  geçiyordu.   Bu  yoldan  göç edenler İran’ın güney batısına ve Mezopotamya da Dicle ve Fırat vadilerine  gelip yerleştiler. Bu yolla giden göçmenlerin bir  kısmı da  Anadolu’ya  ilerleyerek  Yeşilırmak ve Kızılırmak vadileriyle Çukurova da Seyhan ve Ceyhan vadilerine yerleştiler.

 

Bunların diğer bir kolu da Ege adalarına geçtiler. Diğer bir kısım kafileler ise Suriye kıyılarına ve Nil deltasına yerleştiler. Bu suretle İran’ın güney batısında Elam, Mezopotamya da Sümer, Anadolu’da Eti, Ege adalarında Ege medeniyeti kuruldu. Suriye kıyıları ile Nil deltasında çoğalan Türk göçmenleri de bu yerlerin ilk medeni insanları oldular.

 

 

d - Batıya giden diğer yol kuzey, yolu idi. Hazar denizinin kuzeyinden geçen bu yola kavimler kapısı denir. Bu yoldan girenler Karadeniz’in kuzeyindeki bölgelere, Balkan yarımadasına, Yunanistan karasına ve Ege adalarına yerleştikleri gibi, Avrupa’nın içerlerine de giderek İtalya ve batı Avrupa da medeniyetlerini kurdular.

 

Atalarımızın göçleri yıllarca sürdü. Tarih devri başladığı zamanlarda da bu göçler birbiri ardısıra devam ediyordu. Dünya medeniyetinin kuruluşunda atalarımızın büyük rolleri vardır.

 

 

GÖÇLERSEN SONRA ORTA ASYADA KALAN TÜRKLER ÜZERİNDE NE GİBİ ETKİLERİ OLMUŞTUR?

 

Atalarımızın bir kısmı ana yurttan ayrılmadılar. iklim değişikliği yüzünden hayat zorluklarına göğüs gerdiler. Eski yurtta kalanlar, su boylarına çekildiler. Doğuda Orhun ve Tarım sularının vadilerinde, batıda İli, Seyhun ve Ceyhun ırmakları dolaylarında yerleştiler. Buralarda kurulan şehirlerde medeniyet, gelişmesine devam etti.

 

Atalarımızın kurdukları eski şehir ve kasabalar, kumlar altında kaldı. Bu yüzden yeni şehirler kurmak zorunda kaldılar. İşte bütün bu haller Orta Asya nüfusunu azalttı ve halkın büyük bir kısmını göçer halinde yaşamak zorunda bıraktı. Bunlar, sürüleriyle geçinmek zorunda kaldılar.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Tarih Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Antalya Resim ve Fotoğrafları
  resim yok
 • Seydişehir Kuğulu Park
  Seydişehir Kuğulu Park
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gönül Sultanları- Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi
  resim yok
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
VİDEO GALERİ
YUKARI