Bugun...
Bizi izleyin:Seydişehirli Şeyh Muhyiddin Abdülkadir Geylani Hayatı

Tarih: 02-02-2019 18:32:42 Güncelleme: 03-02-2019 19:21:42 + -


Seydişehirde Türbe Camii haziresinde medfun Abdülkadir Geylani Hz.lerinin büyük mutasavvıf Şeyh Abdülkadir Geylani Hz lerinin torunlarından biri olduğu biliniyordu ancak bu konuda yazılı kaynağa ulaşılamamıştı. Yrd. Doç. Dr. Şerafettin Yıldız Hoca’nın çalışmaları neticesinde yazılı belgelere ulaşılarak kayıt altına alındı.


Seydişehirli Şeyh Muhyiddin Abdülkadir Geylani Hayatı

 

 

Şeyh Muhyiddin Abdülkadir Geylani (h.910-990/1504-1583)

 

Seydişehir'in Hacı Seyyid Ali Mahallesi'nde yer alan Türbe Camii'nin yanındaki türbede kitabesiz 10 mezar bulunmaktadır. Bu mezarlarda kimlerin medfun olduğu ve hangi yillarda yaşadıkları yillarca merak konusu olmuş, ancak resmi bir belgeye ulaşılamadığı için net bir bilgi ortaya konamamıştı. 1872 tarihli Konya Vilayet Salnamesi'nde Abdülkadir Geylani (ö. 1166) soyundan Şeyh Abdülkadir'in Seydişehir'de medfun olduğuna dair kısa bir bilgi yer almakta, fakat bu bilgi notunda Şeyh Abdülkadir Geylani'nin hangi tarihlerde yaşadığı ve nerede medfun olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Yeni türbe binası yapılmadan önce toplam 12 mezarın olduğu, iki mezarın türbe dışında kaldıgı ve zamanla bu iki mezarın kaybolduğu söylenmektedir. Şeyh Abdülkadir Efendi'nin Türbe Camii'nin yanındaki türbede medfun olduğu, mahalle halkı tarafından rivayet yoluyla anlatıla gelmiştir. Araştırmalarımız sonucunda bir akademisyenin dikkati sayesinde İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi (Serezli, No:1799)'nde kayıtlı Menâkıb-ı Abdulkadir adlı elyazması kitapta Şeyh Abdülkadir Efendi'ye ait aşağıdaki özel bilgilere ulaştık.

 

 

Şeyh Abdülkadir Efendi, Rebiülevvel 910/Ağustos 1504 tarihinde Konya'da doğdu.Soy itibariyle hem Seyyid hem de Şerif olan büyük mutasavvıf Seyyid Şerif Abdülkadir Geylâni(1078-1166) Hazretlerinin 13. göbekten  torunudur. Babası, Şehâbeddin Ahmet-Hatice oğlu Cemaleddin Cafer; annesi ise Manisa'da ikamet eden Seyyid Muhammed es Semerkandi'nin kızı Şehr-Bânü'dur. Babasi Cafer, rüyasında gördüğü Sadreddin Konevi (1210-1274)'nin isteği üzerine oğlunun adını Abdülkadir koydu. Beş yaşında kerametleri görülmeye başlayan Abdülkadir, bir ayda Kur'an-ı Kerim'i i hifzetti. Oğlunun kerametlerinin ortaya çıkması üzerine babası Cafer, ailesiyle birlikte Konya'dan Bursa'ya hicret etti ve orada vefat etti. Oğlu Abdülkadir, 40 gün babasının kabrinden ayrılmayıp halvete girdi ve  burada birçok sırra mazhar oldu.

 

Hafiz Muhyiddin Abdülkadir, Mısır'da mutasavvıf İbrahim Gülşeni (1426-1534)'den tasavvuf icazeti aldıktan sonra Şam'a gitti. Sonra Konya'ya gelerek Mevlânâ'nın ve mutasavvıf Sadreddin Konevî'nin mezarlarını ziyaret etti. Konya'dayken irşatta bulunarak Kâdiri Tarikatı'nın yayılmasına vesile oldu. Şeyh Muhyiddin Abdülkadir, bir gün halvette iken Seyyid Harun Veli 1ö.h.720/1320)'nin manevi daveti üzerine h.950/1543 yılında Seydişehir'e geldi. Seydişehir'de Seyyid Hasan kızı Ae Hanım'la evlendi ve bu evlilikten Hasan, Hüseyin ve Seyyid Muhammed adında üç oğlu dünyaya geldi. Bilindiği üzere Hz. Muhammed (sav)'in torunlarından Hz. Hüseyin'in  elenlere “Seyyid". Hz. Hasan soyundan gelenlere  ‘’Şerif ‘’ denilmektedir.

 

 

Şeyh Muhyiddin Abdulkadir'in vasiyeti üzerine hayatta  iken dönemin sancak beyi tarafından bir türbe, yanına mescid ve bir de çeşme yapıldı. Kadiri Tarikatı Şeyhi Muhyiddin Abdülkadir Efendi, 17 Zilhicce 970:12 Ocak 1583 Çarşamba günü vefat etti ve Türbe Camii'ndeki merkadine defnedildi.

 

Daha sonra Beylerbeyi olan Paşa, Şeyh Abdülkadir'in kabrini yaptırmak için mezarı açtırdı; oradaki insanlar, cenazenin nur içinde taptaze,  hiçbir çürüme göstermeden durduğuna şahit oldular. Döneminin kanaat önderi olan Kadiri Şeyhi Hafız Şerif Muhyiddin Abdülkadir Efendi; Hacı Seyyid Ali Mahallesi'nde bulunan Türbe Camii’nin yanındaki Şeyh  Abdülkadir Geylani Türbesi’nde medfundur.

 

 
Kaynak: Küpenin İncisi Seydişehir Dergisi, s.12- 13. Yrd.Doç.Dr. Şerafettin YıldızFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Seydişehir İz Bırakanlar Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Seydişehir Kuğulu Park
  Seydişehir Kuğulu Park
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
 • Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
  Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gönül Sultanları- Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi
  resim yok
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
VİDEO GALERİ
YUKARI