Bugun...
Bizi izleyin:Evde Güzellik Maskeleri Nasıl Yapılır

Tarih: 31-12-2018 20:00:00 + -


Evde cilt bakımı nasıl yapılır,güzellik maskeleri nasıl hazırlanır,doğal,pratik,etkin maskeler hangileridir,binlerce yıldır kullanılan maskeler,güzel görünmek ve güzel bir cilt herkesin hakkı,


Evde Güzellik Maskeleri Nasıl Yapılır

 

Evde Güzellik Maskeleri Nasıl yapılır

 

1-Romische Güzellik Maskesi

Bu maske 2000 sene önce dahi Roma’da evlerde kadınlar tarafından kullanılmaktayı.

Tarifi ise;

İki yemek kaşığı bezelye unu,iki kaşık sütle karıştırılıp geniş fırça veya parmakla sürülür.Gerilip sertleşinceye kadar maske yüzde bırakılır.Ve sonra parmak uçları ile temizlenir.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yüz yıkanır.

Bu maske cildi temizlemeye,yağlı ciltleri matlaştırmaya faydalıdır.

 

2.Fin Güzellik Maskesi

Mayalı hazır hamur alınır,Evde üçgün bırakılıp ekşitilir,sonra yüze sürülerek 30 dakika maske yüzde bırakılır.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yılanır.

Kuru ciltlere,cildin çatlaklarına,pullanmasına,pürüzlerine faydalıdır.Hassas ve allerjik ciltlerde bu maskeyi kullanabilirler.

 

3.Patates Güzellik Maskesi

Büyük bir patates haşlanırak ezilir,içine bir miktar süt ve yumartanın sarısı konulur,beraberce karıştırılır ve püre kıvamında bir kap içine konarak yüzünüzün dayanabileceği kıvama kadar ısıtılır.Sonra yüze sürülür,üstü bir havlu ile örtülür.20 dakika kadar bekletilir.Önce sıcak sonra soğuk su ile yıkanır.

Bu maske ;cildi canlandırır,solmuş,gevşek ciltleri zinde yapar.Kuru ve hassas ciltler kullanmalıdır.

 

4.Kleopatra Güzellik Maskesi

Üç kaşık silisli toprak(silisyumlu toprak),3 kaşık çiğ süt,bir çay kaşığı bal ile karıştırılır,yüze sürülür,30 dakika beklenir.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yıkanır.

Bu maske ciltdeki siyah noktaları temizler,cildin pürüzlerini alır,yağlı ciltlerde yağ hücrelerinin fazla yağ ifrazına mani olur ve cildi matlaştırır.

 

5.Maria Güzellik Maskesi

Yarım bardak civarı kuru fasulye yumuşayıncaya kadar pişirilir,sonra kabukları çıkarılır,sıcakken üstüne yarım litre limon sıkılır,bir yemek kaşığı kadar asitliği az zeytin yağı ilave edilerek beraberce ezilir,püre haline getirilerek yüze sürülür ve 20 dakika civarı yüzde bekletilir.Önce sıcak su ile sonra buzlu  su ile yıkanır.

Kuru,hassas ciltleri besler,kırışıklara beslemesi dolayısı ile mani olur.

 

6.Bal Güzellik Maskesi

İki yemek kaşığı süzme bal,2 yemek kaşığı arpa unu ve  bir yumurtanın akı ile beraberce karıştırlır ve yüze sürülür.20 dakika maske yüzde bırakılır.Maske iyice kuruduktan sonra önce sıcak su sonra buzlu su ile yıkanır.

Bu maske cildi besler,gerer,adaleleri kuvvetlendirir,göz altı çizgi ve kırşıklıklarına mani olur,FAKAT bu maske çok yapılmamalıdır.10-15 günde yapılması tavsiye edilir.

 

7.Keten Tohumu Güzellik Maskesi

İki yemek kaşığı keten tohumu veya keten unu,bir kap içerisinde su ile pişirilir ve ezilir,cildin dayanabileceği sıcaklığa kadar ısıtılır,püre halde cilde uygulanır.20 dakika bekletilir,önce sıcak su sonra buzlu su ile yıkanır.

Kuru cilt maskesidir,hassas,pürüzlü ciltlere,kırışıklara karşı tavsiye edilir.

Yüzlerinde kırmızı küçük damarcıkları görünen bayanlar bu maskeyi ılık olarak yüzlerine sürmeli ve yıkamalıdırlar.

 

8.Yumarta Güzellik Maskesi

Bir yumurtanın yalnız sarısı,yarım limonun suyu ve bir yemek kaşığı iyi kalite zeytinyağı  ile karıştırarak yüze sürülür.20 dakika bekletilir.Sonra ılık süte batırılmış pamukla temizlenir.

Yumurtanın sarısında bulunan lesitin,chloesterin ve diğer bazı maddeler kuru,cansız,pullanan ciltleri kırışıkları canlandıracak ve besleyecektir(haftada bir tavsiye edlir)

 

9.Yumurta Akı Güzellik Maskesi

Yalnız yumurtanın akı cilde sürülür,10-15 dakika  bırakılır.Kuruduktan sonra,ılık limon suyuna batırılmış pamuk ile temizlenir.

Yağlı ciltler için maskedir,cildi gerer ,toplar,geniş mesamat deliklerini daraltır ve cildin anormal yağ ifrazına mani olur.

 

10.Maya Güzellik Maskesi

Bir miktar hamur veya bira mayası alınır,ılık sütle karıştırılır,yüze sürülür.Cildi gerince çıkartılır.Önce sıcak su ile sonra buzlu su ile yıkanır.

Cilt temizliği,siyah noktalar ve sivilceler için tavsiye edilir.Cildi mat bir parlaklığa kavuşturur.

 

11.Çilek  Güzellik Maskesi

Üç adet irice çilek,iki yemek kaşığı kaymak içinde bir çatal ile ezilir ve bir yemek kaşığı bal ile karıştırılır.Yüze sürülür,maske yüzde 20 dakika bekletilir.Ilık süte batırılmış pamuk ile temizlenir.

Cildi besler,vitamin verir,canlandırır,gençleştirir.Daha ziyade kuru ciltler içindir.

 

12.Limon Güzellik Maskesi

Bir limon yarısı kap olarak kullanılarak içine yumurta sarısı ve bir kaç damla limon suyu konur,limon yumurtaya  nüfus etmesi için  2 saat kadar bekletilir ve sonra yüze uygulanır.

 

13.Kil Güzellik Maskesi

Üç yemek kaşığı kil,3 kaşık su ile karıştırılır.Üzerine 3 damla limon suyu ve 3 damla zeytinyağı damaltılır.Karıştırılırve sıcak vaziyette yüze sürülür.Maskeyi yüze sürerken göz bölgesi,dudak etrafının boş bırakılmasına dikkat edilir.Kil çabuk kuruduğundan  ve cildi çok gerdiğinden,maskeyi cilt üzerinde bırakma süresi cildin durumuna göre 10-20 dakika arasıdır.Ilık limon suyu karıştırılmış su ile temizlenir.

Yağlı cildin maskesidir.Cildi gerer,siyah noktalarıtemizler.Bilhassa sivilceli,akneli ciltlere tavsiye edilir.

Bu maske çok sık yapılmaz.En fazla haftada bir yapılır.

 

14.Lor Güzellik Maskesi

Üç yemek kaşığı lor veya taze yumuşak beyaz peynir,bir yemek kaşığı bal ile karıştırılarak püre haline getirilir.Göz  ve dudak etrafları boş bırakılacak şekilde yüze uygulanır.Maske 20 dakika  bırakılır.Ilık süte batırılmış pamuk ile temizlenir.

Bu maske cildi canlandırır,bilhassa yorgun,yaşlı ciltlere tavsiye edilir,hassas ciltlerde rahatlıkla kullanabilir.

 

16.Muz Güzellik  Maskesi

Bir  adet muz ezilerek püre halinde yüze sürülür.30 dakika yüzde bekeltilir.Sonra süt ile yıkanır.Bu maske cildi besler,pürüzleri temizler.

Her cilt kullanabilir ve haftada iki sefer yapılabilir.

 

17.Salatalık Güzelik Maskesi

Salatalık ve suyu ihtiva ettiği vitamin ve minareller bakımından cilt için çok faydalıdır.Bir salatalık bütün halde alınır,iyice yıkanır ve sadece yeşil kabukları rendelenir ve yüze sürülür.20 dakika cilt üzerinde bekletilir ve elle temizlenir  sonra yıkanır.

Cildi taze tutar,besler ve temizler,Her nevi cilt kullanabilir.

 

18.Havuç Güzellik Maskesi

İki adet ufak taze havuç rendelenir,bir yemek kaşığı  patates unu  ve çiğ yumurta sarısı ile kaarıştırılır.

Pelte halinde maske yüze sürülür,20 dakika yüzde bırakılır.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yıkanır.Bu maskeyi her cilt kullanabilir.Cildin pürüzlerini giderir,besler ve taze tutar.Haftada iki defa yapılabilir.

 

19.Domatesli Güzellik Maskesi

Kabukları soyulmuş iki domates, doğranır, çırpılmış yumurta sarısı ile  birlikte karıştırılır. Bu karışıma bir kaşık badem yağı, yarım fincan süt, ve şeftali suyu ilave edilerek bir kaba konur.beş dakika ateşte tutulur. Daha sonra bu karışıma bal karıştırılarak krem kıvamına gelene kadar yoğrulur. Yüze maske olarak uygulanır, en 20 dakika bekletilir ve yüz yıkanır.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kadın Dünyası Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Antalya Resim ve Fotoğrafları
  resim yok
 • Seydişehir Kuğulu Park
  Seydişehir Kuğulu Park
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gönül Sultanları- Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi
  resim yok
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
VİDEO GALERİ
YUKARI