Bugun...
Bizi izleyin:Boğazların Özellikleri- İstanbul Boğazı-Çanakkale Boğazı

Tarih: 19-02-2019 21:28:07 Güncelleme: 19-02-2019 21:41:07 + -


İstanbul boğazının uzunluğu ne kadar? İstanbul boğazının derinliği ve özellikleri nedir? İstanbul boğazının önemli özellikleri nedir? Çanakkale boğazının oluşumu ve özellikleri nedir ?


Boğazların Özellikleri- İstanbul Boğazı-Çanakkale Boğazı

 

 

 

 

 

 

 

Boğazların Özellikleri

 

İstanbul Boğazınının Özellikleri

 

İstanbul boğazının uzunlugu, orta çizgisi  boyunca, 35 kilometre kadardır.

 

Genişliği yer yer değişir. İsanbul boğazının en dar kısmı ortada (Hisarlar arasında) ve ancak 760 metredir.

 

İstanbul boğazının en geniş kısımları  olan kuzey ve güney taraflarında ise yer yer 4 000 metreye yaklaşır.

 

İstanbul boğazının ortalama derinliği 50 metre kadardır Boğazın tabanı güneyden kuzeye doğru eğimlidir. Fakat bu eğim devamlı değildir; bazı yerlerinde çanak şeklinde daha derin çukurlar vardır. Bunlardan en derini, Boğazın en dar yerinde olup 110 metreyi bulur. Hiçbir yerinde sular üstüne kadar yükselen bir kaya yoktur. Böylece İstanbul Boğaz iki deniz arasında gemilerin hareketine son derece elverişli bir deniz yola meydana getirir.

 

 

İstanbul Boğazın nasıl meydana geldiği çok eskiden beri insanları düşündürmüştür. Fakat bugün artık deniz suları altında kalmış eski bir akarsu vadisi olduğu meydana çıkarılmış bulunmaktadır. Bunun en kuvvetli kanıtları, Boğazın yamaçlarında görülen ve akarsular tarafından meydana getirildiğine şüphe olmayan taraçalar ile, Boğaz kıyılarının, tıpkı bir vadinin menderesleri gibi kıvrımlı olmasıdır. Bu özelliğin anlamını kavramak için bir vadi üzerinde bir baraj kurulduğunu düşünelim. Barajın ardında sular birikerek yükselir ve barajın gerisinde vadi sular altında kalır. Bu suretle meydana gelen bir baraj gölünün kıyıları kıvrımlı olur İşte İstanbul Boğazı kıyılarının aynı özelliği göstermesi, onun da sonradan sular altında kalmış eski bir vadi olduğunu anlatır. Haliç bu eski akarsuyun, bugün bir koy haline çevrilmiş olan büyücek bir koludur ve Kâğıthane ile Alibey vadilerinin deniz altındaki uzantısıdır.

 

 

İstanbul Boğazı tuzluluğu ve seviyeleri birbirinden farklı olan iki denizi birleştirir. Bundan ötürü burada bir akıntı sistemi meydana gelmiştir. Karadenizin daha kabarık ve daha az tuzlu olan suları üstten Marmara'ya doğru boşalır Marmara'nın daha tuzlu olan suları ise Boğazın derinliklerinden Karadenize doğru ilerler. Bunlardan yüzeydeki akıntı, alt akıntıdan daha hızlıdır. Üst akıntı en büyük hıza Arnavutköy önlerinde erişir (bazan saatte 6 - 7 kilo metre hızla). Güney rüzgârları bu akıntıyı yavaşlatır; hatta bazen durmasına sebep olur. Oysa şiddetli kuzey rüzgârları akıntıyı kuvvetlendirir.

 

 

 

Çanakkale Boğazı:

Çanakkale boğazı, İstanbul Boğazının âdeta iki defa büyütülmüş bir modelidir. Çanakkale bopazının uzunluğu 80 kilometre kadardır. Kuzeyde ve güneyde daha geniştir (güneyde 7 kilometre). En dar kısmı orta kesimdedir (1 375 metre). Bu boğazın da ortalama derinliği 50-60 metre kadardır. Maksimum derinliği gene orta kısımdadır ve 100 metreye yakındır.

 

 

Akıntı sistemi bakımından İstanbul Boğazına benzer. Burada da alt ve üst olmak üzere iki akıntı vardır. Üst akıntı, seviyesi daha yüksek ve daha az tuzlu Marmara'nın sularını Ege’ye boşaltır. Egenin tuzlu suları da alttan Marmara'ya girer. Akıntıların hızı İstanbul Boğazındakinden biraz daha azdır. Çünkü Marmara ve Ege arasındaki seviye farkı nispeten daha az olduğu gibi, bu boğaz daha geniştir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Coğrafya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Antalya Resim ve Fotoğrafları
  resim yok
 • Seydişehir Kuğulu Park
  Seydişehir Kuğulu Park
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gönül Sultanları- Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi
  resim yok
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
VİDEO GALERİ
YUKARI