Bugun...
Bizi izleyin:Birinci Mehmet Çelebi Dönemi ve Önemli Olayları

Tarih: 02-02-2019 21:10:16 + -


Osmanlı Devletinde yeniden birliği kuran, fetret devrine son veren ve çok genç yaşta ölen beşinci Osmanlı Padişahı olan I.Mehmet Çelebi döneminin önemli özellikleri nelerdir ? Osmanlı'nın ikinci kurucu kabul Birinci Mehmet Çelebinin kısa hayatı.


Birinci Mehmet Çelebi Dönemi ve Önemli Olayları

 

 

Mehmet I. (Çelebi) Dönemi ve Önemli Olaylar

 

Beşinci Osmanlı padişahı olan ve Çelebi Sultan Mehmet adıyla anılan Birinci Mehmet, 1387 yılında Bursa'da doğdu. Babası Yıldırım Bayezit, annesi, Germiyanoğlu Süleyman Şah'ın kızı Sultan Hatun (Devlet Hatun)dur. İlk çocukluk yılları Bursa'da geçti. Zamanının ünlü bilginlerinden ders gördü. Bununla beraber, savaş oyunlarına, ok atmaya, güreşe ve çeşitli beden hareketlerine daha çok ilgi gösterdi.

 

İlk gençlik yıllarında, devlet işlerinde bilgi sahibi olması düşüncesi ile, beraberinde ki devlet adamları ile birlikte, Amasya'ya sancak beyi olarak gönderildi. 1400 yılında da, Sivas'a bir baskın yapan Timur'a karşı hareket eden Timurtaş Paşa'nın yanında bulundu. Babası ile Timur arasında yapılan Ankara Meydan Muharebesi'nde, komutası altında bulunan kuvvetleri ile çarpıştı. Osmanlı ordusunun yenilmek üzere olduğu anlaşılınca, devletin ileri gelenlerinin zorlaması ile, savaş alanını bırakarak Amasya'ya kaçtı.

 

Timur'un zaferinin ilk yıllarında, Timur'a bağlı bir sancak beyi olarak kaldı. Fakat, kardeşleri arasında başlayan taht kavgasına bir son vermek, Osmanlı hükümdarlığını yeniden kurmak için yavaş yavkuvvetlenmekten ve egemen olduğu alanları genişletmekten de geri durmadı.

Bu yıllar içinde, Osmanlı Devleti'nde, Yıldırım Bayezit'in oğulları arasında taht kavgaları başlamış bulunuyordu. En büyük abeysi Süleyman Çelebi ile İsa Çelebi arasında başlayan didişme sonunda, Süleyman Çelebi başarı kazanmış ve kümdarlığın başına geçmişti. Ancak, Süleyman Çelebi'nin hüküm darlığına son vermek isteyen Mehmet Çelebi, bu yıllarda, ağabeyine karşı çarpışmak için kendinde yeterli gücü görmediği için, Süleyman Çelebi'ye karşı açık bir mücadeleye geçmedi. leyman Çelebi ile çük ağabeyi Musa Çelebi arasında blayan didişmenin sona ermesini bekledi. Musa Çelebi, yıllarca uğraştıktan, Süleyman Çelebi ile bir kaç defa karşılaştıktan sonra, onu yenilgiye uğrattı ve Osmanlı hükümdarlığının başina geçti.

 

Mehmet Çelebi, karşısında artık tek bir kuvvet olarak kalmış olan Musa Çelebi'ye karşı başarı kazanmak için, bütün cü ile çalışmaya başladı. Halkı, kendisinin Musa Çelebi'den daha üstün bir hükümdar olacağına inandırdı, taraftarlarının sayısını çoğaltti, Musa Çelebi'nin komutanlarından çoğunun kendi tarafına geçmesini sağladı. Sonunda abeyi ile yaptığı kesin karşılaşmada, kolaylıkla bakazandı ve 1413 yılında, Os

manlı devletinin tek neticisi oldu.

 

Böylece, Mehmet Çelebi'nin, Osmanlı Devleti'nin başına geçmesi ile, Yıldırım Bayezit'in esir düşmesinden beri süren ve devletin parçalanmasına, başsız kalmasına sebep olan kardeşler arasındaki taht kavgası da son bulmuş oldu.

 

Yirmi altı yaşında iken Edirne'de tahta çıkmış olan Çelebi Mehmet'le, Osmanlı Devleti tarihinde yeni bir devre başlıyordu. Bu sebeple, Çelebi Mehmet'e, Osmanlı Devleti'nin ikinci Kurucusu da denmektedir.

 

Çelebi Mehmet, hükümdarlığının ilk yıllarında, Bursa'ya kadar ilerlemiş olanKaramanoğlu Mehmet Bey üzerine yürüdü. Fakat, Karamanoğlu korkusundan dağlara kaçtığından, bir karşılaşma olmadı. Konya kuşatılmış olmakla beraber, bu sebeple alınamadı. Ancak Anadolu Beylerbeyi Bayezit Paşa'nın bir hile sonucu Karamanoğlu'nu esir etmesinden sonra Karamanoğlu'. nun bu akınlarına son verilebildi.

Yine bu yıllarda, Rumeli'de de Osmanlılar'a karşı ayaklanmalar başgöstermeye başlamıştı. Bunun üzerine Çelebi Mehmet Rumeli üzerine bir sefere çıktı. Eflak hükümdarı vergiye bağlandı. Macaristan'la bir barış antlaşması yapıldı. Böylece Rumeli'deki karışıklık da son bulmuş oldu.

 

Çelebi Mehmet, Osmanlı Devleti'nin eski güvenliğini ve kuvvetini yeniden kurmaya başlarken, Anadolu'da başka bir hareketle karşı karşıya kaldı. Timur'un ölmesine ve Anadolu'daki egemenliğinin son bulmasına rağmen, Anadolu yanmış, yıkılmış, halk fakir bir duruma düşmüştü. Halkın bu durumundan yararlanmak isteyen Şeyh Bedrettin, topladığı kuvvetlerle, Osmanlı hükümdarlığına kaı ayaklandı. Bu ayaklanmayı bastırmak için Çelebi Mehmet, oğlu Şehzade Murat komutasında büyük bir kuvveti, ayaklananlar üzerine gönderdi. Devam eden uzun çarpışmalar sonunda, Şeyh Bedrettin'in yardımcılarından Börklüce Mustafa yakalanarak birçok adamı ile birlikte öldürüldü. Bir süre sonra da Şeyh Bedrettin yakalandı ve yapılan yargılama sonunda idama mahkûm edildi. Böylece, bu iç ayaklanma da, başarı ile bastırılmış oldu.

 

 

Çelebi Sultan Mehmet, uzun ve yorucu didişmelerden sonra, kendisine bütün karşı gelenleri sindirmiş, Osmanlı Devleti' ne, eski kudretini vermeyi başarmış ve gerek içte, gerekse dıştaki bütün ayaklanmaları bastırarak, devletin tek egemeni durumuna gelmişti. Bu sağlam durumu sarsar gibi olan bir olay meydana gelmişse de, bunu da kolaylıkla bastırmayı başardı. Ankara Savaşı'nda, çarpışan Yıldırım Bayezit'in beşinci oğlu Mustafa Çelebi'den uzun yıllar haber alınamamıştı. Mustafa Çelebi, uzun yıllardan sonra Rumeli'de meydana çıktı. Kendisine Rumeli'deki beyler arasında taraftar da bularak, Yıldırım Bayezit'in gerçek oğlu sıfatı ile saltanat dâvasına başladı. Fakat, yapılan bir savaş sonunda yenilgiye uğradı. Selanik'e sığındı. Çelebi Sultan Mehmet'le Bizans arasında yapılan bir antlaşma gereğince de, Selanikte hapis olarak kaldı.

 

Çelebi Sultan Mehmet'in, bütün hayatı, devamlı bir hareket içinde geçmiştir. Babasının esir edilmesi ile başlayan kardeşleri arasindaki saltanat kavgasına son vermek ve bu kavga da başarı kazanmak, onu çok yıpratmıştı. Devletin tek yöneticisi olduktan sonra da, Osmanlı Devleti'ne eski kuvvetini, eski saygınlığını kazandırmak için durmadan didindi. Durmadan süren bu yorucu yaşayışı sonucu sonu gelmez baş ağrılarına tutularak hastalardı, pek genç denecek bir yaşta, 1421 yılında, Edirne'de öldü.

 

 

Çelebi Sultan Mehmet, öldüğü zaman otuz dört yaşında bulunuyordu. Sekiz yıl padişahlık etmişti. Edirne'de ölmesine rağmen, oğlu Murat tahta çıktıktan sonra, büyük bir törenle Bursa'da, kendi yaptırdığı Yeşil cami karşısındaki Yeşil Türbeye gömüldü.

 

Orta boylu, koyu sakallı, değirmi çehreli idi. Kendisine kadar gelen padişahlar içinde, politikadan en çok anlayan idi. Bütün hayatı boyunca, asıl istediğini belli etmeden, büyük bir sabır ve sessizlik içinde, planlı olarak hedefine ulaşmasını bilmiştir.Çelebi Sultan Mehmet'in hükümdarlığı ile, Osmanlı tarihinde ‘’Fetret Devri (1402- 1413 yılları )’’ denen devre kapanmış, düzenli Osmanlı tarihi devri başlamıştır.

 

Birinci Mehmet  (Çelebi ) Dönemi Önemli Olayları

+Dağılma ve yıkılma tehlikesi geçiren Osmanlı Devleti’nde yeniden merkezi ototiteyi sağladı. İkinci kurucu olarak kabul edilir. (Fetret devrini sona erdirmesi)

+Karamanoğulları seferi (1415)

+Macarlarlar barış anlaşması yapılması (1417)

+Ege Bölgesinde çıkan Şeyh Bedrettin isyanı bastırılmıştır. (1419) (Şeyh Bedrettin isyanı Osmanlı Devletinde görülen dini ve sosyal içerikli ilk isyandır)

+Mustafa Çelebi (Düzmece Mustafa) isyanı bastırıldı, Mustafa Bizans’a sığınarak hapsedildi.

+Eflak vergiye bağlandı

+Saruhanoğulları Osmanlı topraklarına katıldı. (1410)

+Venediklerle Marmara Denizinde yapılan ilk deniz savaşı kaybedildi.(1416)

+Tuna kıyısındaki Severein Kalesinin alıması. (1418)


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Tarih Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Antalya Resim ve Fotoğrafları
  resim yok
 • Seydişehir Kuğulu Park
  Seydişehir Kuğulu Park
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gönül Sultanları- Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi
  resim yok
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
VİDEO GALERİ
YUKARI