Bugun...
Bizi izleyin:Avrupa (Batı) Hun Devleti Ve Özellikleri

Tarih: 19-02-2019 19:54:57 + -


Avrupa tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan Batı Hunların özellikleri nelerdir ? Tanrının Kırbacı Attila'nın adalet dağıtan kılıcının önemi nedir ? Avrupa'da feodolite ne zaman başladı ?


Avrupa (Batı) Hun Devleti Ve Özellikleri

 

 

AVRUPA HUN DEVLETİ (375 - 469)

 

Orta Asya'daki yurtlarını terkederek Karadeniz'in kuzeyinden Avrupa'ya göç eden Hunlar tarafından Macaristan'da kurulmuştur. Batıya (Avrupa'ya) göçleri sırasında bir kol Kafkaslar üzerinden Anadolu'ya girmiştir. Böylelikle Türkler ilk defa Anadolu'ya ayak basmış oldular (395 - 396). Avrupa'da kurulan ilk Türk devletidir. Attila dönemi en güçlü dönemleridir. Attila, Doğu ve Batı Roma İmparatorluklarına yaptığı seferlerle siyasi üstünlük sağlamış ve bu imparatorlukları vergiye bağlamıştır. Avrupalılar Attila'ya Tanrı'nın Kırbacı ünvanını vermişlerdir.

 

Attila'ya elçi olarak giden Bizans elçisi Piriskos, seyahat anılarını yazarak Avrupa Hunları hakkında önemli bilgiler aktarmıştır. Avrupa Hunları geniş topraklara hakim olarak, toplumlararası kültür alışverişini sağlamışlar ve ticareti geliştirmişlerdir. Attila'dan sonra Avrupa Hunları iç karışıklıklar ve dış saldırılar sonucu yıkılmıştır. Hunlar, Avrupa'nın kültüründen etkilenerek zaman içinde milli benliklerini kaybetmişlerdir.

 

 

Uldız dönemi

 Uldız, Bizans'ı baskı altına almak amacıyla Trakya üzerine yürüdü. Barış     isteyen Trakya valisine “Güneşin battığı yere kadar her yeri zaptedebilirim." diyerek Doğu Roma (Bizans)'ya meydan okudu. Türklerin gücünden çekinen Bizans,anlaşma yaparak Hunların üstünlüğünü kabul etti.

Bu dönemde Hunlar, Orta Avrupa'dan Hazar'ın doğusuna kadar uzanan geniş topraklara sahip olmuşlardı. Devletin doğu bölgesini Karaton'un yönettiği biliniyorsa da bu hükümdar hakkında fazla bilgi yoktur.

 

 

Rua Dönemi

 412-422 yılları arasında Avrupa Hun Devleti ile ilgili fazla bir bilgiye rastlanamamaktadır. Hükümdar soyundan gelen Rua 422 yılında tahtı ele geçirerek, ülkeyi kardeşleri Muncuk, Oktar we Aybers ile birlikte yönetti. Muncuk’un erken ölümü üzerine Aybars ülkenin doğu kanadının yönetimine, Oktar ise batı kanadının yönetimine getirildi. Rua, Uldız'ın belirlediği Hun dış politika suni uygulamaya devam etti. Casusluk faaliyetlerini ileri sürerek Bizans üzerine bir sefer düzenledi 422). Bu sefer sonucunda Bizans ağır bir vergiye bağlandı.

 

Batı Roma'daki taht karışıklığından yararlanmak isteyen Bizans, İtalya'ya kuvvet gönderdi. Bunun üzerine Rua, altmış bin kişilik bir orduyu Batı Roma'nın yardımına göndererek Bizans İm paratoru Theodosius (Teodosyus)'u savaşmadan geri çekilmek zorunda bıraktı. Bizans üzerine ya pacağı yeni bir sefere hazırlanırken 434 yılında öldü. Yerine kardeşi Muncuk'un oğlu Attila geçti.

 

Attila Dönemi

Attila, amcası Rua'nın yanında yetişti ve onunla birlikte çeşitli seferlere katılarak devlet yönetimini ve ordu komutanlığını çok iyi öğrendi. Onun zamanında Avrupa Hun Devleti en parlak dönemini yaşadı. Tahta çıkınca, ülkeyi kardeşi Bleda ile birlikte yönetti. Rua, ölmeden önce Bizans tarafindan kışkırtılan ve bu ülkeye sığınan Hun kaçakları ile ilgili sorunu çözmek için Bizans seferine çıktı. 434 yılında Hun sınırına  gelen Bizans heyetini Margos yakınlarında karşıladı. Heyete isteklerini iletti ve 434 yılında Bizans'la Margos Antlaşması imzalandı.

 

Bu antlaşmaya göre;

Bizans, Hunlara ödemekte olduğu vergiyi iki katına çıkaracak,

Bizans, Hunlara bağlı kavimlerle antlaşma yapmayacak,

Ticarî ilişkiler sınır kasabalarında devam edecek, Bizans, elindeki

Hun esirleri iade edecekti.

 

Attila'nın seferleri

 

Birinci Balkan Seferi (441-442)

Bizans'ın Margos Antlaşması'nın hükümlerine uymaması üzerine Attila, Bizans üzerine sefere çıktı. Doğu Trakya'ya kadar ilerleyen Hun ordusundan çekinen Bizans, barış istemek zorunda kaldı. Bu antlaşma ile Attila Bizans'ın ödediği vergiyi artırdığı gibi bazı sınır kalelerini de ele geçirdi. Bu seferden sonra Avrupa Hunlarına Balkanların yolu açılmış oldu.

 

 

İkinci Balkan Seferi (447)

Balkan Seferi'nden sonra Bizans imzaladığı antlaşma şartlarında öngörülen vergiyi ödemediği için Attila yeniden sefere çıktı. İki kola ayrılan Hun ordusunun bir kolu Yunanistan'a girip Teselya'ya kadar ilerledi. Diğer kolu ise Sofya, Filibe ve Lüleburgaz şehirlerini alarak Büyük Çekmece yakınlarına kadar ulaştı. Bizans İmparatoru II. Theodosius (Teodosyus) barış istemek zorunda kaldı.

 

Batı Roma (Galya ) Seferi  (451)

Attila, Batı Roma üzerine sefer düzenlemiş ve Katolan Ovası yapılan savaşta iki ordu da galip gelemedi.

 

İtalya Seferi (452)

Attila, İtalya üzerine yürümüş  fakat ona karşı Roma’lılar karşı durmamıştır. Papa I.Leo başkanlığında heyetin Roma’yı bağışlamasını istemiş ve Attila bağışlayarak geri dönmüştür.

 

Attila, İtalya seferinden sonra 453 yılında öldü. ( Attila dünya tarihinde önemli bir yere sahip hükümdar olup, adaletli oluşu, mütevaziliği ile ayrıca bir önemi vardır)

Batı Hun Devleti  469 yıllarında iyice zayıflayarak tarih sahnesinden çekildi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Tarih Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Antalya Resim ve Fotoğrafları
  resim yok
 • Seydişehir Kuğulu Park
  Seydişehir Kuğulu Park
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gönül Sultanları- Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi
  resim yok
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
VİDEO GALERİ
YUKARI